پاتوق نقد/
یکی از شبهات که دشمنان در جهت تخریب چهره دین و شخصیت  در اذهان جوانان ایجاد می کنند بلامانع بودن روابط دختر و پسر به صورت صمیمی است!!! که با این وجود دیگر نباید هیچ ممانعتی وجود داشته باشد که دختر و پسر با هم ارتباط داشته باشند.

پرسش:

اگر روابط دختر و پسر صمیمی باشد دیگر بحث شهوت در کار نیست و آنهایی که این روابط را منع می کنند در واقع با اصل صمیمیت و تعهد مخالفت می کنند و برای کار خود دلیل معقول و شرعی ندارند.

پاسخ :

مقدمه:
تعالیم اسلامی برای آن است که به انسان حیات و پویایی بخشد و به او روح و بینش و جنبش دهد[1] احکام اسلامی از تعادل و توازن خاصّی برخوردار بوده و مطابق با روحیّات و نیازمندی‎های واقعی او تنظیم شده است.
حرف زدن زن و مرد و برخورد آنان در زندگی روزمرّه بدون اشکال است مانند روابطی که استاد و دانشجوی در راستای کسب علوم دارند و یا کارمندان ادارات با یکدیگر برخورد می‎نماید؛ اسلام می‎گوید نه حبس و نه رکود و نه اختلاط و روابط آزاد، همواره در برخوردها باید «اصل حریم»‌ را حفظ نمود که این نوع رعایت از سنّت جاری مسلمین در زمان رسول اکرم (ص)[2] بوده است.


اسلام می‎خواهد جامعه عاری از هرگونه نگاه و رفتار هوس‎آلود و سرشار از کار و فعالیت و تحصیل و پیشرفت باشد و دختر و پسر فارغ از دغدغه‎های شهوانی به کارهای مورد نظر برسند با ذکر این مقدمه به بررسی «توصیه صمیمی شدن دختر و پسر» از منظر دین و اعتقادات می‎پردازیم.

 

نیروی غریزه:
در آغاز باید توجه داشت که قدرت غرایز و کشش نیروهای درونی انسان، یکسان و مساوی نیست انگیزه بعضی از تمایلات بسیار قوی و نیرومند است؛ در جوانی غرایز جنسی و احساسات و شیفتگی به جذابیت‎های ظاهری، در حدّ زیادی خودنمایی کرده، حاکم بر دوستی‎ها و تصیم‎گیری‎های جوانان است. «موریس دبس» گوید:
«دیر یا زود غریزه جنسی مخصوصاً‌ در نزد پسران تا سرحدّ وجدان نفود کرده و تحریکات شهوانی همچون تصادم امواج به ساحل شروع به مبارزه می‎نماید، عمل این غریزه آن قدر قوی است که در واقع، مرکز تحریکات مستقیم برای تمام آرزوهای اعضای مختلف بدن می‎گردد... و در سن هفده - هجده سالگی مالک اصلی (حساسیت انسان) می‎شود و آنگاه تمام نظاهرات محبت‎آمیز انسان از غریزه جنسی سرچشمه می‎گیرد.»[3]بدیهی است در ایام جوانی، شوق جنسی و احساسات بر روان آدمی سایه انداخته، و ناخودآگاه به رفتار و کردار آنان رنگ و لعابی دیگر می‎بخشد.
با توجه به نیاز روانی دختر و پسر پس از بلوغ و شرایط ویژه غرایز جنسی و تحریک‎پذیری جوانان باید اعتراف نمود که گسترش و عادی‎سازی روابط بستری مناسب برای کشیده شدن جوانان به دامن پر جاذبه هواهای نفسانی و زمینه‎ساز روابط جنسی است.
محرک اصلی این گونه روابط همان نیاز طبیعی دختر و پسر به یکدیگر می‎باشد و از اینکه بستری مناسب چون ازدواج فراهم نیامده به بیراهه کشیده شده و در قالب کامجوئی‎های بُدلی خودنمایی می‎کند.
در بسیاری از برخوردها دختر و پسر هر چند به بهانه‎های گوناگون با هم آشنا می‎شوند اما اندک اندک بر اساس تسلّط طبیعی غرایز، نگاه و سخن و رفتارشان رنگ و بویی دیگر گرفته، معنای خاصی پیدا می‎کند چه بسا بعد از مدتی به یکباره متوجه می‎شوند عواطف و احساسات آنان بازیچه هوس شده است.
قرآن و حدیث چه می گویند:
به راستی در این گونه روابط رفتار «چشمها» چگونه است، مگر نه این است که نقش اول را در روابط چشم‎ها باز می‎کنند، آیا این نگاه‎های به نامحرم پاک و به دور از شهوت است؟!
خداوند در قرآن کریم می‎فرماید:
«به مؤمنان بگو چشم‎های خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند این برای آنان پاکیزه‎تر است. خداوند از آن چه انجام می‎دهند آگاه‎تر است. و به زنان با ایمان بگو: چشم‎های خود را (از نگاه هوس‎آلود) فرو گیرند و دامان خویشتن را حفظ کنند.»
«حرمت نگاه به نامحرم، به سبب تهییج و تحریک شهوانی است که در نگاه نهفته است این تحریک سبب فساد و ورود در محرمات است.»
و در حدیث دیگری از رسول اکرم (ص) آمده است: «هر کس چشم را از نگاه حرام و هوس‎آلود پر کند، خداوند در روز قیامت آن را از آتش پر می‎نماید؛ مگر توبه کند و از این راه (نادرست) باز گردد.»
متأسفانه امروزه با کمرنگ شدن اعتقادات دینی و باور به معاد و حساب‎رسی در دادگاه عدل الهی، دنیا و دنیا طلبی پر رنگ‎تر از همیشه در زندگی انسان جلوه‎گری می‎کند و همه مسائل با غفلت از جهان‎بینی توحیدی و تنها در سایه بهره‎وری بیشتر از لذت جسمانی مطرح شده و با توجیهات مختلف به آن پرداخته می‎شود که اگر انسان اندکی این زنگارها را کنار زده و با خود خلوت نماید و به قضاوت نشیند. به راحتی انگیزه‎های مادی و حیوانی را کشف کرده و تحلیل مسائل برایش آسان می‎شود.
عشق و رابطه بین دختر و پسر یک عشق حقیقی است و نباید مانع این روابط شد به همین خاطر گسسته شدن این پیوندها با افسردگی، افت تحصیلی و ... همراه است.
پاسخ را در چند بخش ارائه می کنیم:
1- روابط و آرامش روانی:
روابط مختلط سبب‌ آرامش روانی نگشته بلکه موجب افزایش اضطراب و التهابات روحی شده و همان طور که خود شما اشاره نمودید عامل پیدایش افسردگی می‎شود زیرا:
با توجه به قدرت و دامنه‎ی نفوذ عاطفی زن و مرد بر یکدیگر و نقش حساس آن دو در تأمین نیاز طبیعی و غریزی در می‎یابیم که تأثیرپذیری آن دو چنان شدید و وسیع است که گاهی مجرای صحیح عقل و خرد را به انحراف می‎کشاند؛ به ویژه زمانی که آتش هوس شعله‎ور گردد.
این تأثیر شگرف در زن، جلوه‎گری خاصی دارد و بر عواطف و احساس مرد بسیار نافذ است، تا بدان جا که خواسته آنان را در جهت امیال عاطفه آمیز و احساسی سوق می‎دهد.
حال اگر این نوع رابطه رواج یابد و پای دوستی‎ها و دلدادگی‎ها به میان آید و بر سراسر رفتار و کردار و فکر و اندیشه جوانان سایه انداخته و با به وجود آمدن فراز و نشیبی در این دوستی‎های احساسی و سطحی، روند زندگی دچار اختلال می‎شود و آشفتگی فکر و دل را به دنبال دارد. در این بین رشد علمی و معنوی، خسارت زیانباری دیده و فردی که باید در نشاط و شور جوانی برای فردای خود و جامعه ذخیره علمی بیندوزد به رکود مبتلا می‎شود و آینده علمی او به خطر می‎افتد.
ضربه‎پذیری دختران در این باره بیشتر از پسران است به قول نویسنده عرب خانم دکتر
«چه بسیار دخترانی که به سبب شوق و دست‎یابی به نشانه‎های مقبول زیبایی و زنانگی به اختلالات روانی دچار می‎شوند، گمان و تصور چنین دخترانی آن است که زندگی و آینده‎ی آن‎ها به اندازه‎ی بینی و یا خمیدگی مژه‎های آنان بستگی دارد، تا آن‎جا که حتّی یک میلی‎متر کوتاهی طول مژه نیز می‎تواند به یک مسئله‌ جدی و بحرانی در زندگی تبدیل شود»[4]
با در نظر گرفتن این حساسیت‎ها بهتر می‎توان به ضربه‎های روانی ناشی از ناهنجاری‎ها در روابط پی برد. بدون تردید کنترل روابط، این التهاب‎ها را کاهش می‎دهد و دختر و پسر با آرامش و اطمینان خاطر بیشتری به دنبال تحصیلات و اهداف بلند زندگی خویش گام برمی‎دارند.
با توجه به مطالب فوق بهتر می‎توان به صحت و سقم این نوع دلدادگی‎ها پی برد.
2- روابط دختر و پسر و عشق حقیقی:
عشق اصیل و حقیقی، والاترین تجربه‎ای است که یک انسان می‎تواند به آن برسد و تنها چنین عشقی است که شکوفایی استعدادهای جسمی و روحی و عاطفی زن و مرد را ممکن می‎سازد، عشق لازمه استمرار زندگی و مایه‌ نشاط روحی و عمیق‎ترین ارتباط قلبی و محکم‎ترین تعهد انسانی است.
میان عشق و هوس فرق بسیار است بنابراین به پاس احترام عشق و عاشقی و برای پاسداری از این موهبت الهی ترویج روابط آزاد پسندیده نیست.
به اعتراف دانشمندان اروپایی، در جوامع آزاد که جاذبه‎های ظاهری و شوق جنسی حاکم است، عشق اوّلین قربانی است[5] در این صورت عشق‎های برخاسته از نهاد درون به افسانه تبدیل شده، جز مدعیّان دروغین کسی یافت نمی‎شود؛ زیرا پسری که هر روز با دختری می‎گردد و هر دم که نگاه می‎کند، عده‎ای را در حال جلوه‎گری می‎بیند، تنوع طلبی در او حاکم شده و عشق و انتظار در او به خاموشی می‎گراید.
عاشق کسی است که در راه رضای معشوق، از هر چه دارد بگذرد و چشم از همه، جز جمال محبوب ببندد عاشق نه تنها از خواب و خوراک، بلکه از غریزه‎ی جنسی و خواسته‎های قلبی خویش نیز غافل می‎شود و جزء یاد معشوق به کسی نمی‎اندیشد؛
«موریس مترلینگ» می‎گوید: «عشق در تمامی موجودات وجود دارد، ولی درک آن تابع شرایطی است که تا آن شرایط جور نشود امکان آن وجود ندارد... بعضی آن را منحرف می‎کنند و ندانسته به صورت تمتع از لذّات» مصرف می‎نمایند و هیچ از حقیقت آن برخوردار نمی‎شوند»[6]
«کارن هورنای» درباره رابطه میان عشق و محبت و تمایلات جنسی می‎گوید:
«ارتباط بین محبّت و تمایلات جنسی را ملاحظه می‎کنیم؛ مثلاً بسیاری از تمایلات و کشش‎های جنسی، اوّلش با مهربانی و دوستی صاف و ساده شروع می‎شود؛ گاهی هم شخص ممکن است دارای تمایلات جنسی باشد، ولی خودش آن را با تمایل به مهروندی اشتباه کند. چنان که کشش‎های جنسی هم ممکن است انگیزه‎ی احساسات محبت‎آمیز باشد».[7]
کارن هورنای در بیان فرق میان محبت واقعی و ابزار علاقه‎ای که ناشی از احتیاج به جلب محبّت و برای کمبودهای روحی و نیاز جسمی و جنسی است می‎گوید:
«فرق بین عشق، و نیاز به جلب محبّت، آن است که در عشق، احساس دوستی و محبّت بر همه چیز مقدم است؛ در حالی که در نیاز عصبی به جلب محبّت، همواره نیاز به رفع تشویش درونی مقدم است بسیاری از این نوع روابط بین انسان‎ها گرچه اساسش سود جویانه است، مع ذلک ماسک عشق و دلبستگی به چهره می‎زنند... به همین جهت یکی از مشخصات عشق حقیقی، پایدار بودن احساس محبّت است».[8]
بنابراین عشق جنسی و هوس پرستی که به قول «ویل دورانت»[9] آغاز آن با ترشّح غدد جنسی و پایان آن ارضای شهوت زودگذر جسمانی است، هرگز نمی‎تواند تعّهد آور بوده و مایه‎ی پایداری روابط انسانی به ویژه زندگی زناشویی باشد.
دانشجوی گرامی، بدیهی است شناخت عشق حقیقی برای آن است که سنگ بنای زندگی شده تا بتوان به آن تداوم بخشید، حال بسی روشن است که دوستی‎های زمان جوانی از آنجا که در آن جذابیت‎های ظاهری نقش پر رنگی دارد و افراد در آن مقطع در هاله‎ای از احساسات و عواطف غوطه‎ورند و در پی فردی هستند که با ساخته‎های ذهنی‎شان مطابق باشد، در ارکان شناخت ناتمام است و کوری حاصل از عشق و محبّت بر آن حکومت می‎نماید، و در مقابل، حالت‎های کام بخشانه بسیار قوی است.
لذا شناخت لازم را ایجاد نکرده و به آسانی نمی‎توان بدان‎ها اعتماد نمود و آن را حقیقی پنداشت و آن را مبنای تفاهم و یکدلی انگاشت زیرا طرفین را از الزام‎های درونی نسبت به محبّت خانواده، فرزند، احساس مسئولیت و مقدار ظرفیت‎های روانی و عاطفی یکدیگر با خبر نمی‎سازد چه بسیار عشق‎های به ظاهر سوزانی که با اندک اختلاف به سردی می‎گرایید و به نفرت تبدیل می‎شود و این خود شاهدی بر سطحی و احساسی بودن این نوع روابط است.
3- با عشق مجازی چه باید کرد؟
«در پاسخ به پرسش قبلی بیان شد که بیشتر عشق‎های خیابانی از ماهیت حقیقی عشق و محبّت دور بوده و غرایز نقش اساسی را در آنها به عهده دارند در حالی که در عشق حقیقی همسانی ذاتی عاشق و معشوق در فکر و اندیشه و سلایق وجود دارد و عاشق،‌ خواهان معشوق است اما نه به خاطر منافع خود...
متأسفانه امروزه به همه جاذبه‎های جنسی و کشش‎های غریزی نام عشق نهاده و این واژه مقدس را به بازی گرفته‎اند، در بسیاری از این عشق‎ها (!) از تعهّد خبری نیست، و این اظهار دوستی‎ها معمولاً در زمان بلوغ که هنگام بیدار شدن جسم است، بیش‎تر اتفاق می‎افتد، و در پسرها، این سبک‎های شورانگیز و یا بازی گوشانه که تعهد کمتری در آنها دیده می‎شود، بیشتر است زیرا آنها بیش‎تر جذب جذابیت‎های ظاهری می‎شوند و وقتی جذابیت‎ها کم رنگ‎تر شوند، با مشکل مواجه می‎شوند.[10]
در نتیجه در مواجهه با عشق مجازی باید با دقت تمام به آثار و نتایج آن اندیشید، و خوب آن را شناخت و به این باور رسید این عشق‎هایی که برپایه جذابیت‎های ظاهری و غریزه جنسی است نمی‎تواند سنگ بنای زندگی شود، و نمی‎توان به تداوم آن مطمئن بود، در این میان آنچه مهم و ضروری است، تبیین راه‎های شناخت صحیح از طرف مقابل برای رسیدن به تفاهم و همسانی هر چه بیشتر و بررسی تعهّد و عوامل مؤثر در تداوم آن است.
بدون تردید، آنچه بعد از همسانی‎های لازم می‎تواند در مقابل وسوسه‎های هوس انگیز، تعهّد عمیق ایجاد کند، ایمان و صداقت و معنویات است که در غالب اوقات مورد غفلت قرار می‎گیرد.
دوام علاقه و دوستی میان اشخاص، به معرفت و صداقت و دوری از منافع فردی و گذشت و رها نمودن کبر و غرور باز می‎گردد؛ دختر و پسر باید در رویاروئی با هر احساس و علاقه‎ای و با غلیان هر شور و وجدی، خود را نباخته و خویشتن‎داری پیشه سازند و با دقت و وسواس زیادی به بازشناسی این به ظاهر «عشق» بپردازند و به علائم و نشانه‎های گفته شده و به عواملی که موجب تداوم آن است خوب فکر کنند که آیا در این علاقه زمینه‎های تعهّد و تداوم آن وجود دارد یا خیر؟
اگر جوانی گرفتار عشق ظاهری شد باید با صبر و متانت به عواقب آن اندیشیده و به این باور برسد که از مسیر خطا هر چه زودتر برگردد، بهتر از زمان دیگر است، در پایان لازم به ذکر است حتی در صورت تفاهم همه جانبه و وجود علاقه که طرفین قصد ازدواج داشته باشند باید ضوابط شرعی را پیموده و از دوستی‎های مداوم و نامه‎نگاری‎های احساسی پرهیز کنند و با هماهنگی با خانواده به این دوستی رسمیت بخشند و با انجام عقد شرعی به آن مشروعیت داده و در کمال صحت و سلامت فردی و اجتماعی از لذایذ زندگی بهره‎مند گردند.

[1] . مطهری، مرتضی، حق و باطل، چاپ چهارم، انتشارات صدرا، قم 1364 ص 135.
[2] . همو، مسئله‎ی حجاب، چاپ 42، انتشارات صدرا - قم 1374، ص 241.
[3] . موریس دبس، چه می‎دانم، بلوغ ص46، ر به ک گفتار فلسفی، جوان (محمد تقی فلسفی، چاپ 5)، نشر معارف تهران 1344 ص307.
[4] . چهره عریان زن ص168، ر،ک (مقدمه‎ای بر روانشناسی زن) هاشمی رکاوندی، سید مجتبی، چاپ اول نشر شفق قم 1370 ص110.
[5] . مطهری، مرتضی، مسئله‎ی حجاب، چاپ 42، نشر صدرا قم، 1374 ص73 و 74.
[6] . موریس مترلین، عقل و سرنوشت ج3 ترجمه موسی فرهنگ، چاپ سوم نشر فرخ تهرانی بی‎تا ص146.
[7] . کارن هورنای، عصبانی‎های عصر ما، ترجمه ابراهیم خواجه نوری، کتابفروشی امید تبریز 1347، ص191.
[8] . همان ص138 و 139.
[9] . ویل دورانت، لذات فلسفه ترجمه عباس زریاب چاپ 8 نشر دانشجوئی تهران 1373، ص214.
[10] . مجله ایران جوان ص 135 ص22 در مصاحبه‎ای با دکتر روان‎شناس.

منبع: گناه شناسی
طبقه بندی: پاتوق نقد،

تاریخ : سه شنبه 29 دی 1394 | 11:09 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


میلاد یازدهمین خورشید امامت و ولایت، حسرت امام حسن عسکری (ع) را تبریک و تهنیت عرض می کنیم.
به همین مناسبت داستانی از وبلاگ داستان پندآموز، داستان های مذهبی و قرآنی برای شما آماده کرده ایم:

در زمان حكومت معتمد عبّاسى به جهت نیامدن باران ، خشكسالى شد و همه جا را قحطى فرا گرفت ، لذا خلیفه دستور داد كه مردم نماز باران به جاى آورند تا رحمت الهى نازل گردد.مردم سه روز مرتّب نماز باران خواندند ولى خبرى از بارش باران نشد، تا آن كه نصارى به همراه یكى از راهبان حركت كردند و چون به بیابان رسیدند، راهب دست به سوى آسمان بلند كرد و در این هنگام ابرى بالا آمد و شروع به باریدن كرد.همچنین روز دوّم ، نیز نصارى به همراه همان راهب حركت كردند و چون راهب دست به سوى آسمان بلند كرد - همانند روز قبل - ابرى نمایان گشت و باران فرود آمد.
به همین علّت مسلمان هاى ظاهر بین كه شاهد این صحنه مرموز بودند، نسبت به دین مبین اسلام و نیز ولایت امام در شكّ و تردید قرار گرفتند و عدّه اى از آن ها مرتّد شدند و از اسلام برگشتند.
وقتى این خبر تاءسّف بار به معتمد - خلیفه عبّاسى - رسید، فورا دستور داد تا امام حسن عسكرى علیه السلام را احضار نمایند، هنگامى كه حضرت نزد خلیفه آمد، معتمد گفت : امّت جدّت را دریاب كه در حال هلاكت بى دینى قرار گرفته اند.
امام حسن عسكرى علیه السلام در مقابل ، به معتمد عبّاسى فرمود: چندان مهمّ نیست ، اجازه بده كه بار دیگر نصارى براى آمدن باران بیرون بروند و دعا نمایند، من به حول و قوّه الهى ، شكّ و تردید را از دل مردم بیرون خواهم كرد.
معتمد دستور داد تا بار دیگر مردم براى آمدن باران دعا كنند، نصارى نیز به همراه راهب حركت كردند و چون راهب دست خود را به سمت آسمان بلند كرد، بارش باران شروع شد.
پس امام علیه السلام فرمود: آنچه كه در دست راهب است از او بگیرید.
همین كه ماءمورین آن را از دست راهب گرفتند، دیدند قطعه استخوان انسانى است ، آن را خدمت امام علیه السلام آوردند.
حضرت استخوان را در دست خود گرفت و سپس به راهب دستور داد: براى آمدن باران دعا كن .
این بار هر چه راهب دست خود را به سوى آسمان بلند كرد و دعا خواند، دیگر خبرى از باران نشد.
تمامى مردم از این ماجرى در حیرت و تعجّب قرار گرفته و با یكدیگر مشغول صحبت چون و چرا شدند.
و معتمد عبّاسى به امام علیه السلام خطاب كرد و اظهار داشت :
یاابن رسول اللّه ! این چه معمّاى مرموزى بود؟!
و چرا دیگر باران قطع شد و دیگر باران نیامد؟!
امام حسن عسكرى علیه السلام فرمود: این استخوان یكى از پیغمبران الهى است و این راهب آن را در دست خود مى گرفت و به سمت آسمان بلند مى كرد و به وسیله آن استخوان ، رحمت الهى فرود مى آمد.
راوى گوید: وقتى آن قطعه استخوان را آزمایش كردند، متوجّه شدند آنچه را كه امام علیه السلام مطرح فرموده است ، صحیح مى باشد و حقیقت دارد و مردم از شكّ و گمراهى نجات یافتند.
و پس از آن كه حقّانیّت براى همگان روشن و آشكار گردید، حضرت به منزل خود بازگشت

  ینابیع المودّة : ج 3، ص 130 و ص 190، إحقاق الحقّ: ج 19، ص ‍ 602، حلیة الا برار: ج 5، ص 119، ح 1، مدینة المعاجز: ج 7، ص 621، ح 2604طبقه بندی: مناسبتی، مذهبی،

تاریخ : دوشنبه 28 دی 1394 | 09:57 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

به گزارش پاتوق خبر سرویس سیاسی «فردا»- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک را برداشته است. 

در بیانیه یوکیا آمانو مدیر کل آژانس آمده است: 

«امروز من طی گزارشی تائید کردم که ایران گام‌های مقدماتی لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

برای خواندن ادامه ی گزارش به ادامه ی مطلب بروید...


ادامه مطلب

طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : یکشنبه 27 دی 1394 | 04:28 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

به گزارش پاتوق خبر به نقل از خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: چند ماه پیش بود که زمزمه انتشار تصاویر 2 بازیگر زن در فضای مجازی تبدیل به یکی از مهم‌ترین اخبار خبرگزاری‌ها شد. ابتدا فرض بر این بود که این بازیگران در سفر به خارج از کشور تصاویر بی‌حجاب خود را منتشر کرده‌اند و با حذف تصاویر چکامه چمن ماه از صفحه شخصی‌اش این شایعات قوت گرفت. اما وی دوباره این تصاویر را بازگرداند و در فاصله بسیار کوتاهی هم پخش سریالی با نام آبی عشق در شبکه جم آغاز شد که همین بازیگر در آن ایفای نقش کرده بود. 

سریالی که با حضور کارگردان ایرانی و بازیگران ایرانی که مانی کسرائیان هم به آنها اضافه شده بود، در حال ساخت بود.

بعد از آن هم رابعه اسکویی از ایران رفت و محمد رواندی و سعید سلطانی‌فر هم از جمله کارگردانانی هستند که جذب شبکه جم شده‌اند که تمام تلاش خود را به کار بسته تا از رسانه ملی جا نماند.

در ادامه هم خبر آمد «مهدی مظلومی» که بیشتر او را با کارگردانی کمربندها را ببنیدیم، زندگی به شرط خنده، تهرن پلاک یک و ... می‌شناسیم در حال ساخت اثری برای شبکه جم است. اما او پس از انتشار این خبر واکنش جالبی بروز داد. و ابتدا در اظهارنظری گفت که من بدون اطلاع از شبکه پخش کننده کار جدیدم را تولید کرده‌ام و نمی‌دانستم قرار است از چه شبکه‌ای پخش شود! سریال در دوبی ساخته شده و به یک تهیه کننده بین المللی  واگذار کرده شده است.قرار هم هست این اثر در 14 کشور نمایش داده شود.

پس از فروکش کردن اخبار مربوط به مهدی مظلومی، این بار او دوباره نام خود را با انتشار تصویری تازه بر سر زبان‌ها انداخت. او به تازگی تصویری از خود سر صحنه پروژه‌ای نامشخص در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک منتشر کرده است. در این عکس مهدی مظلومی در کنار ریل تراولینگ در کنار چکامه چمن‌ماه ایستاده است.

پس از دست به دست شدن این تصویر در فضای مجازی و قرار گرفتن دوباره او در صدر اخبار، این بار مظلومی اظهارنظر جالبی کرده است.

او نوشته است:

من فیلمسازم…

من مرز نمی‌شناسم…

من برده افکار خاص نیستم…

هرجا بتوانم با فیلمم حرف بزنم فیلم می‌سازم…

من نه اهل سیاستم، نه مذهب، نه با کسی مشکلی دارم و نه نسبت به کسی عقده‌ای…

برای من مهم نیست نشریات و تفکرات زرد درباره‌ام چه قضاوت می‌کنند…

برای من حرفی که می‌زنم مهم است و کسانی که فضای آزاد برای حرف زدن فراهم می‌کنند…

من با افتخار به عنوان یک ایرانی فیلم می‌سازم…

من از انسانیت، از عشق، از تلخی جنگ حرف می‌زنم…

فیلم‌هایی که هیچ وقت اجازه ساخت ندادند رو می‌سازم…

چون من یک فیلمسازم…

این اظهارات مهدی مظلومی در حالی مایه تعجب است که او سالهاست در ایران مشغول به فعالیت بوده و آثاری که تولید کرده است معمولا روی مرز متوسط بوده‌اند.

همچنین تاکید کرده است که نه مذهبی است و نه سیاسی که اتفاقا مردم کشور ما هم افراد مذهبی هستند و هم تفکرات سیاسی هوشمندانه‌ای دارند. و صدالبته تلخی جنگ را هم مردم شهید پرور ایران بیشتر از هر کس دیگری با گوشت و خون خود لمس کرده‌اند و هنوز هم که هنوز است فیلم‌هایی از این دست در کشور ما خریداران بیشتری دارد. در حقیقت او به بهانه بردگی نکردن! خود را به ثمن بخس فروخته و برده همان شبکه‌های خارجی شده که امروز سنگشان را به سینه می‌زند.

در هر صورت ماجرای مهاجرت برخی هنرمندان کشورمان به خارج از کشور و حضور در آثار ایرانی موضوع جدید و جدی است که هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم سازمان صداوسیما باید فکری برای آن داشته باشند.

در حال حاضر شنیده شده که حدود 100 نفر از عوامل مختلف از کارگردان و هنرمند و عوامل فنی گرفته تا حتی تدارکات هم به همین بهانه از کشور خارج شده‌اند و برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌های گزاف شبکه جم برای جذب هنرمندان داخلی ادامه دارد.

هرچند افرادی که تا به حال به سراب شبکه جم پا نهاده‌اند، همه از افراد درجه دو و پایین‌تر هنرمندان کشورمان بوده و جزو افرادی هستند که در ایران با کار کمتری روبرو بودند اما بهتر است با سرو سامان دادن سریع‌تر به این قشر جلوی این کوچ را که جز حسرت و اندوه برای رفتگان نخواهد داشت را بگیرند.

اما «داوود نعمتی انارکی» مدرس دانشگاه و مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما درباره رفتن این هنرمندان به شبکه‌های خارجی به فارس گفت: قطعا همکاری هنرمندان داخل کشور با شبکه‌های خارجی ممنوعیت دارد و هنرمندانی که به خارج از کشور رفته و با شبکه‌هایی نظیر جم همکاری می‌کنند، قطعا برای ادامه کار در داخل کشور و همکاری با سازمان صداوسیما شرایط مناسبی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: شبکه‌هایی که این هنرمندان با آنها همکاری می‌کنند، خلاف شئونات جمهوری اسلامی گام برمی‌دارند و کار هنرمندان ما نیز خلاف قانون است. توصیه می‌کنم کسانی که قصد خروج از کشور و همکاری با شبکه‌هایی نظیر جم را دارند، تأمل بیشتری در این باره داشته باشند و به عاقبت و نتیجه کارشان که یکی از آنها طرد از سوی هموطنانشان است بیشتر فکر کنند.
طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394 | 05:19 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


به گزارش پاتوق خبر به نقل از
خبرگزاری فارس، مراسم بهترین‌های فوتبال جهان در زوریخ سوئیس برگزار شد و توپ طلای سال 2015 به لیونل مسی رسید.

کریستیانو رونالدو و نیمار رقیبان فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا بودند.

انتخاب مسی در شرایطی رقم خورد که پیش از این وی چهار بار توپ طلا را بدست آورده بود.

کاکا نام مسی را اعلام کرد.تاریخ : دوشنبه 21 دی 1394 | 11:45 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

سرویس جدید پاتوق پارس به نام پاتوق نقد برای نقد و بررسی موضوعات مختلف راه اندازی شد.
طبقه بندی: پاتوق نقد، گزارش ها،

تاریخ : دوشنبه 21 دی 1394 | 12:43 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


پاتوق نقد/
مدتی است که شاهد نیامدن تماشاگران فوتبالی به ورزشگاه های کشور برای دیدن مسابقات فوتبال هستیم. شاید خجالت آور است که دربی اهواز فقط با برگزاری 50 تماشاگر برگزار شد! یعنی تقریبا به اندازه ی دو کلاس درس! خیلی ها دلیل های متعددی دراین باره گفته اند ولی هرکسی می خواهد نقش خود را کم رنگ کند. امروز قصد داریم دلیل های اصلی این موضوع را بدون طرفداری از کسی با هم برسی کنیم.
پس در ادامه ی مطلب با ما باشید تا به آن ها بپردازیم...

ادامه مطلب

طبقه بندی: پاتوق نقد،

تاریخ : دوشنبه 21 دی 1394 | 12:05 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


به گزارش پاتوق خبر به نقل از خبرگزاری ایمنا، مصطفی مدبر مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی صبح روز چهارشنبه بار دیگر راه اصفهان را در پیش گرفت و بازدید سرزده‌ای از ورزشگاه نقش‌جهان داشت.
هر چند نقش‌جهان این روزها در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته از رکودی که گریبان‌گیرش بود خارج شده و عملیات عمرانی در جبهه‌های مختلف این استادیوم در حال انجام است اما سرعت تکمیل ورزشگاه با وعده‌های داده شده مبنی بر بهره‌برداری از آن تا خردادماه سال آینده و برای فصل آینده لیگ برتر چندان همخوانی ندارد.
برای خواندن ادامه ی گزارش، به ادامه ی مطلب بروید...

ادامه مطلب

طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : دوشنبه 21 دی 1394 | 12:37 ق.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

به گزارش پاتوق خبر؛ برای استفاده از این سرویس ویژه، همراه اولی ها می توانند در طول پرواز سرویس رومینگ خود را روشن و شبکه On Air  را جستجو کرده و از خدمات مذکور با پایین ترین نرخ در ایران، بهره مند شوند.
خدمات رومینگ حین پرواز همراه اول، در حال حاضر با شرکت های ایرفول، آل نیپون، ازال، بریتیش ایرویز، سبوپسفیک ایر، مصر، امارات، اتحاد، هواپیمایی هنگ کنگ، لبیریا، هواپیمایی لیبی، عمان ایر، هواپیمایی فیلیپین، قطر ایرویز، رویال جردن، هواپیمای تایلند، تام و خطوط هوایی سنگاپور برقرار است.
علاوه بر این، نرخ رومینگ امارات همراه اول از ابتدای سال نو میلادی کاهش قابل توجهی داشته است. بر این اساس، تعرفه مکالمه با ایران ۵۲ درصد کاهش و از مبلغ ۱۹۰۰۰ ریال به ۹۰۰۰ ریال و تعرفه پیامک و دیتا (هر مگابایت) نیز هرکدام ۵۰۰ ریال کاهش داشته و از ۵۰۰۰ ریال به ۴۵۰۰ ریال رسیده است.طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : شنبه 19 دی 1394 | 12:34 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


به گزارش پاتوق خبر به نقل از دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت؛ هیأت وزیران، ورود کالاهای تولید عربستان و یا از مبدأ این کشور را از کلیه مبادی ورود کالا به کشور از جمله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع اعلام و مصوب کرد که سفر عمره نیز کما فی السابق تا اطلاع ثانوی متوقف می‌ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،هیأت دولت صبح امروز به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری جلسه فوق‌العاده تشکیل داد و اعضا به ادامه بررسی لایحه احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم توسعه پرداختند.

در این جلسه، پس از بحث و تبادل نظر در خصوص لایحه مذکور، تعداد دیگری از مواد آن به تصویب رسید و ادامه بحث به جلسه آینده موکول شد.
طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : پنجشنبه 17 دی 1394 | 03:24 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


به گزارش پاتوق خبر به نقل از تابناک؛ آزمایش نخستین بمب هیدروژنی در کره شمالی پس لرزه ها و انفجارهای شوکه کننده ای را در منطقه و بخصوص برای ژاپن و کره جنوبی به همراه داشته است.

به گزارش ایرنا در شرایطی که کره شمالی می گوید بمب هیدروژنی را که مرحله ای بالاتر از یک بمب اتمی است، با موفقیت آزمایش کرده است، مقام های سئول و توکیو واکنش هایی نشان داده اند که نشان از دستپاچگی این کشورها دارد.

آمریکا نیز که ظاهرا از امواج این اقدام شوکه شده است، در بیانیه ای گفت: شاید چندین روز لازم باشد تا تایید شود کره شمالی دست به چنین آزمایشی زده است.

برای خواندن ادامه ی گزارش، به ادامه ی مطلب بروید...ادامه مطلب

طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : پنجشنبه 17 دی 1394 | 12:24 ق.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات


به گزارش پاتوق خبر به نقل از ورزش سه
، زیدان که همراه همسر و 4 فرزندش در سالن کنفرانس سانتیاگو برنابئو حضور یافته بود به خبرنگاران گفت:" می خواهم از رئیس باشگاه بخاطر این مساله که فرصت مربیگری در رئال را نصیب من کرد قدردانی کنم. ما بهترین تیم و بهترین هواداران دنیا را داریم. قصد دارم نهایت توانم را به خرج دهم تا بتوانیم در انتهای فصل به قهرمانی برسیم و در این راه بهترین تلاش هایم را خواهم کرد.
می خواهم بگویم که با این تیم هر چیزی ممکن است. با این بازیکنان بزرگی که داریم می توانیم قهرمان شویم و اوضاع خوب پیش خواهد رفت. از فردا کار با تیم را شروع خواهم کرد. امروز برای من روز مهمی است و البته کمی هیجان زده ام؛ درست مثل روزی که به عنوان بازیکن با رئال قرارداد امضا کردم که این کاملا طبیعی است. از فردا روز دیگری شروع خواهد شد و تکرار می کنم که همه تلاشم را خواهم کرد تا رئال را به جایگاه واقعیش برسانم."


طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : سه شنبه 15 دی 1394 | 03:12 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظراتبه گزارش پاتوق خبر؛ ساعت 16 امروز عصر، شبکه ی آی فیلم، نشان و گرافیک خود را تغییر داد و بینندگانش را خوشحال کرد. نشان و زیرنویس آی فیلم فارسی و عربی تغییر کرده و نسبت تصویر آن هم به زودی کاملا 16:9 می شود. فعلا خبری از تغییرات آی فیلم انگلیسی نیست. باز هم ذکر می کنیم که تار بودن تصویر، به زودی به محض این که خروجی شبکه مانند تصویر آن 16:9 شود، برطرف می گردد.
طبقه بندی: پاتوق خبر،

تاریخ : شنبه 12 دی 1394 | 08:21 ب.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

لطفا پیش از مطالعه ی این قسمت، "قسمت اول" این مطلب ویژه را نیز مطالعه کنید...

و اکنون می رویم سراغ لطیفه های سری7 پاتوق پارس که البته کمی دیر ولی در زمانی مناسب، آمدند.توﮐﺎﻓﯽ ﺷﺎﭖ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﻮﺩﻡ ﯾﻪ دختره ﺍﻭﻣﺪ ﮔﻔﺖ ببخشید ﺷﻤﺎ ﺗﻨﻬﺎﯾﯿﺪ؟!

یه پوزخند زدمو یه کام محکم از سیگار گرفتم با یه صدای خسته گُفتم :ﺧﯿﻠﯽ ﻭﻗﺘﻪ…

ﮔﻔﺖ ﭘﺲ ﻣﻦ ﺍﯾﻦ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﺭﻭ ﺑﺒﺮﻡ ﺍﻭﻧﻮﺭ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﮐﻢ ﺩﺍﺭﯾﻢ…

نابود شدم… میفهمی؟ نابود

 

 

 

یه مرحله ای بالاتر از روشنفکری هست!...

اونم اینه که کتاب نخری تا درخت های کمتری قطع بشن!

ایرانیها الان تو این مرحله هستن

 

 

 


 

 

ضرب المثل داییم وقتی داره مهمون دعوت میکنه:

در خانه ما رونق اگر نیست

وای فای هست !! :) حتما بیاین !!

 

 


 

 

طرف فکر میکرده تو فازه Love ه

ولی بعد فهمیده تو فاضلابه

به همین برکت قسم

 

 


 

 

لات ترین حیوونه دنیا پنگوئنه!

یه جوری راه میره انگار یه جنگل حیوونو لت و پار کرده

 

 

 

 

 

 

ﺣﻤﻮﻡ ﺑﻮﺩﻡ

ﺑﺎﺑﺎﻡ ﻣﯿﺰﻧﻪ ﺑﻪ ﺩﺭ

ﻣﯿﮕﻢ ﺑﻠﻪ!

ﻣﯿﮕﻪ ﺣﻤﻮﻣﯽ؟

ﻣﯿﮕﻢ ﻧﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﻟﻨﺪﻧﻪ ﺻﺪﺍﯼ ﻣﻨﻮ ﺍﺯ ﺭﺍﺩﯾﻮ ﺑﯽ

ﺑﯽ ﺳﯽ ﺩﺍﺭﯾﺪ!

ﻣﯿﮕﻪ ﺩﺭ ﺯﺩﻡ ﺑﻬﺖ ﺑﮕﻢ ﻣﻬﻤﻮﻧﺎ ﺍﻭﻣﺪﻥ…

ﺩﺧﺘﺮﺍﺷﻮﻥ ﺭﻓﺘﻦ ﺳﺮ ﮔﻮﺷﯿﺖ ﺩﺍﺭﻥ ﺑﺎ ﻭﺍﯾﺒﺮﻭ

ﻻﯾﻨﺖ ﻭ ﻭﺍﺗﺲ ﺍﭖ ﺕ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﻦ!

ﻟﺒﺎﺱ ﻭ ﺣﻮﻟﺖ ﻫﻢ ﺍﺯ ﭘﺸﺖ ﺩﺭ ﺑﺮ ﻣﯿﺪﺍﺭﻡ ﮐﻪ

ﺍﻣﺸﺐ ﺗﻮ ﻟﻨﺪﻥ ﺑﻤﻮﻧﯽ ﺗﺎ ﺑﻔﻬﻤﯽ ﺩﺭﺳﺖ ﺟﻮﺍﺏ

ﭘﺪﺭﺗﻮ ﺑﺪﯼ ﺑﯿﺸﺮﻑ

 

 

 


 

 

رو اعصاب تر از مهمونی که شب می مونه

مهمونیه که شب مونده و صب زودتر از همه بیدار می‌شه

جاشو جم می کنه و عین منگولا میشینه یه گوشه منتظر صبحونه!

 

 

 

 

یه ﺩﺧﺘﺮﻩ ﺑﻬﻢ ﺻﺒﺢ ﻣﺴﯿﺞ ﺩﺍﺩﻩ:

ﺟﻼﻡ

ﺗﻮ ﺟﻠﺪ ﺧﻮﮐﺼﻠﯽ ﻓﺪﺍﺕ ﺑﻠﻢ!

ﺟﯽ ﺍﻑ ﻣﯿﻔﺎ ﻧﺪﺍﻟﯽ؟

ﻣﯿﺜﻪ ﺑﻼﺕ ﺩﻭﭺ ﺻﻢ؟

ﺑﻮﭺ ﺑﻮﭺ!!!!

.

.

.

ﺯﻧﮓ ﺯﺩﻡ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﮔﻔﺘﻢ چند ﺗﺎ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﺭﻣﺰﮔﺸﺎﯾﯽ ﺑﻔﺮﺳﺘﻦ

ﻣﻦ که ﺧﻮﺩﻡ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺣﻤﻠﻪ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺘﯽ میدم!

 

 

 


 

 

بابام اومده تو اتاقم نشسته رو تختم ببینه چیکار میکنم ...

الان دو ساعته دارم help ویندوز رو میخونم :|

نمی دونید چه امکاناتی داره !!!

 

 

 


 

 

میدونین هر دختری ک ازدواج میکنه اولین کسی ک از دستش راحت میشه کیه؟

حافظ شیرازی

ازبس فال میگیرن

 

 


 

 

 

مورد داشتیم آقا از خانمش پرسیده

میخوای خورشید زندگیم بشی؟

خانم گفته بله كه میخوام

آقا گفته پس لطفا ٦٧ میلیون مایل از من دورشو

 


 

این رستورانا هرچی با کلاس تر میشن غذاشون کمتر میشه . . .

ما ی بار رفتیم یه رستوران خیلی با کلاس

یه نقطه وسط بشقاب بود دورش سس زده بودن

 

 


 

 

 

 کلاغ اولی : غار

 کلاغ دومی : غار ؟؟؟

کلاغ اولی : په نه په هتل ۵ ستاره!

 

 


 

اتفاقـــا از كسایـــی كه انتظارشـــو نداشتیـــن

انتظارشـــو داشتـــه باشیـــن...!

 

 


 

 

این دهه ۶٠یا که هی نسل سوخته نسل سوخته میکنن

فکر نکنن ما یادمون رفته ماه رمضوناشون تو زمستون بوده ..!

 

 

 

 

 

وقتی مو تو غذا باشه،فرقی نداره مژه ی دلبر باشه یا سیبیل اصغر آقا!

 

 
 

به این نتیجه رسیدم که اگه مامانم فقط یه روز بره بیرون خرید بعد مارو تو

خونه تنها بذاره من و بابام و داداشم سر فوتبال pes 2016 میزنیم

همدیگه رو میکشیم!!!

 

 

 


 

 

 

پسر: عزیــــــــــــزم!!!

دختر: جووونـــــم!!!

پسر: گــــــــــل من!!!

دختر: جانــــم؟؟

پسر: عشــــــقم!!!

دختر: جان؟؟؟

پسر: زندگـــی من!!!

دختر: بله؟؟؟

پسر: نفس من!!!

دختر: زهـــرمار! بازم اسمم یادت رفته؟؟؟!!

 

 

 


 

 

اینـایی که تـو عصبانیـت

هر چـی دوسـت داری بهشـون میگـی

آخر بغلـت میکنـن میگـن

باشـه فقـط تو آروم بـاش ...

کسی نمیخواد؟

منم یکی از همونام!

 


 

 

ۅقـتـــی‌حــرف مـیـزنــم

سـرتـو تـکــون نَـــدہ

صــــــدا زنـگـولَــــت رو مُـــخـــہ

  

از کسی که بهت دروغ گفته نپرس چرا....؟

چون با یه دروغ دیگه قانعت میکنه....

 

 


 

 

تو حراج مغازه ها مثلا نوشته “ کلیه اجناس فقط ۲۰ هزار تومان ”

بعد دقیقآ اون چیزی که تو انتخاب میکنی قیمتش ۴۰ هزار تومانه

 

 

 


 

 

لامصب تعداد کامنتای منم مث قرص میمونه !

هر هشت ساعت یه دونه

 


 

 

صداقت تنها امتحانی است که نمیشه در آن تقلب کرد

 با تشکر از سایت بیتوته برای کمک به گردآوری لطیفه های سری7

یک بار دیگر این عید بزرگ را خدمت همه ی شما دوستان عزیز، شادباش میگوییم.

طبقه بندی: مناسبتی، لطیفه ها،

تاریخ : سه شنبه 8 دی 1394 | 12:28 ق.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات

 

ولادت پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد و امام صادق (درود خداوند بر آن دو باد) بر تمام دوستداران آن دو بزرگوار، تبریک و تهنیت باد. به همین مناسبت، مطلب ویژه ای را در دو قسمت آماده کرده ایم که شامل شعرها، داستان ها و لطیفه های سری 7 پاتوق پارس می باشد. از شما دعوت می کنیم بخوانید.

تو کیستی

فرشته بوسه زده بارگاه ایزدی ات را

بهشت خیمه زده ، پرنیان سرمدی ات را

 

 

 

چقدر هودج سیمین،گسیل گشته به پایت

که سر به سجده گذارند،ملک امجدی ات را

 

 

 

تو کیستی که قلم با هزار جلوه نوشته

بر آیه های مقدس ،حروف ابجدی ات را

 

 

 

تو کیستی که زبان باز کرده ماهی دریا:

به حسن مرتبت و خلق خوش ، زبان زدی ات را

 

 

 

تو کیستی که قسم یاد کرده ریگ بیابان

که انعکاس دهد ساحت زبر جدی ات را

 

 

 

نشسته ماه شب چارده که سیر ببیند

حلول احمدی ات، حله ی محمدی ات را

 

 

 

خدا تمامیت قدر را فقط به تو بخشید

که آشکار کند خلقت مجردی ات را

 

 

 

 

 

اشاره

قرار شد که بیایی و از ستاره بگویی

صدای پنجره باشی و از نظاره بگویی

 

 

 

تمام قصه‌ی دردِ هزار و یک شب ما را

- بدون آنکه بخوانی- به یک اشاره بگویی

 

 

 

نشان صبح همین بود، همین که «حی علی العشق»

تو با صدای سپیدت به هر مناره بگویی

 

 

 

برای دخترکانی که سهم خاک نبودند

تو از جوانه زدن در شبی بهاره بگویی

 

 

 

و موج، پشت سرِ موج، به صخره‌‌ها بزنی تا

از آن حقیقت آبی در این کناره بگویی

 

 

 

چه سبز می‌شود آن روز که در صدای سواری

غزل دوباره بخوانی، اذان دوباره بگویی

 

 

شقایق

شبِ میلادِ و بر برگِ شقایق

نوشته نام زیبای تو صادق

 

 

رئیس مذهب پاکِ تشیّع

تو بر دل آشنا کردی حقایق

 

 

در آن گمراهیِ سختِ زمانه

ز تو تفسیر شد قرآن ناطق

 

 

اگر اکنون علی را دوست داریم

همه از زحمتت گردیده لایق

 

 

به هر بزم سؤالِ فقه و علمی

ز پاسخ‌های خود گشتی تو فائق

 

 

اگر ای پاسدار دین نبودی

کجا بود این همه عشق و علایق

 

 

بدان تا حشر ای شیخ الائمه

بوَد مدیون درسِ تو خلایق

 

 

منبع های شعر ها:

وبلاگ از بندگی تا زندگی


وبلاگ شعر شاعراکنون نوبت به چند داستان از زندگی آن دو بزرگوار رسیده است:


داستان اول: یـکـی از هـمـسـران رسول خدا به نام ماریه قبطیه فرزندی به دنیاآورد که پیامبر (ص ) نام او را ابـراهـیـم نهاد .
این پسر, مورد علاقه شدیدرسول اکرم (ص ) قرار گرفت , اما هنوز هیجده ماه از عـمرش نگذشته بود که از دنیا رفت .
پیغمبر که کانون عاطفه و محبت بود, از این مصیبت به شدت مـتاثر شد, اشک ریخت و فرمود : ای ابراهیم , دل می سوزدواشک می ریزد و ما محزونیم به خاطر تو, ولی هرگز بر خلاف رضای خدا چیزی نمی گوییم .
تـمـام مـسـلـمانان از این مصیبت متاثر بودند, زیرا آنها می دیدند که غباری از حزن و اندوه بر دل پیغمبر(ص ) نشسته است .
آن روز تصادفاخورشید هم گرفته بود .
با مشاهده این وضع , مسلمانان همگی ابرازداشتند که گرفتن خورشید, نشانه هماهنگی عالم بالا با عالم پایین ورسول خداست و این اتفاق جز برای فوت فرزند پیغمبر(ص ) دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد .
الـبته این مطلب مانعی ندارد, بلکه برای رسول اکرم (ص ) ممکن است دنیا هم زیرورو شود, اما در آن مـوقع این اتفاق به روال طبیعی روی داده بود .
برداشت مسلمانان به گوش پیغمبر اکرم (ص ) رسـیـد .
بـه جـای ایـن کـه آن حـضرت , از این تعبیر خوشحال شود و مثل بسیاری از سیاست بازها مـوقـعـیـت را بـرای تبلیغات غنیمت شمرد و حتی ازعواطف مردم به نفع اهداف تربیتی خودش اسـتـفـاده کند, نه تنهاچنین نکرد بلکه سکوت را هم جایز ندانست .
به مسجد آمد و به منبررفت و مـردم را آگاه نمود و صریحا اعلام داشت که خورشیدگرفته است , اما هرگز به علت درگذشت فرزند من نبوده است 

 مرتضی مطهری , سیره نبوی , ص 71


داستان دوم: در زمـان پـیـغمبر اکرم (ص ), طفلی بسیار خرما می خورد .
هر چه اورا نصیحت می کردند که زیاد خوردن خرما ضرر دارد, فایده نداشت .
مادرش تصمیم گرفت او را به نزد پیغمبر(ص ) بیاورد تا او را نـصـیـحت کند .
وقتی او را به حضور پیغمبر آورد, از پیغمبر خواست تا به طفل بفرماید که خرما نخورد, اما آن حضرت فرمود : امروز بروید و او رافردا دوباره بیاورید .
روز دیـگر زن به همراه فرزندش خدمت پیغمبر(ص ) حاضر شد .
حضرت به کودک فرمود که خرما نـخورد .
در این هنگام زن , که نتوانست کنجکاوی و تعجب خود را مخفی کند, از ایشان سؤال کرد : یارسول اللّه , چرا دیروز به او نفرمودید خرما نخورد ؟ حـضـرت فـرمـود : دیـروز وقتی این کودک را حاضر کردید, خودم خرما خورده بودم و اگر او را نصیحت می کردم , تاثیری نداشت .
امـام صـادق (ع ) فـرمود : به راستی هنگامی که عالم به علم خودعمل نکرد, موعظه او در دل های مردم اثر نمی کند, همان طور که باران از روی سنگ صاف می لغزد و در آن نفوذ نمی کند

 

حمیری قمی , عبداللّه بن جعفر : قرب الاسناد, مکتبة النینوی الحدیثه

منبع: وبلاگ داستان های پندآموز. داستان های مذهبی و قرآنی
داستان سوم: ابوجعفر خثعمى - كه یكى از اصحاب امام جعفر صادق علیه السلام است - حكایت كند:

روزى حضرت صادق علیه السلام كیسه اى كه مقدار پنجاه دینار پول در آن بود، تحویل من داد و فرمود: این ها را تحویل فلان سیّد بنى هاشم بده ؛ و به او نگو توسّط چه كسى ارسال شده است .

خثعمى گوید: هنگامى كه نزد آن شخص تهى دست رسیدم و كیسه پول را تحویل او دادم ، پرسید: این پول از طرف چه كسى براى من فرستاده شده است ؟!
و سپس گفت : خداوند جزاى خیرش دهد. صاحب این كیسه ، هر چند وقت یك بار، مقدار پولى را براى ما مى فرستد و ما زندگى خود را با آن تاءمین و سپرى مى كنیم ؛ ولیكن جعفر صادق با آن همه ثروتى كه دارد، توجّهى به ما ندارد و چیزى براى ما نمى فرستد، و هرگز به یاد ما فقراء نیست .

(معناى داشتن اخلاص و ریاكار نبودن همین است ، كه انسان نزد خداوند شناخته شود، نه این كه براى خدا شریك قرار دهد).

داستان چهارم: شخصى خدمت امام جعفر صادق علیه السلام شرفیاب شد و به حضور حضرتش عرضه داشت : یاابن رسول اللّه ! پسرعمویت به شما ناسزا گفته است و نسبت به شما بدگوئى مى كند.

پس از آن كه آن شخص سخن چین حرفش تمام شد، حضرت به كنیز خود فرمود تا اندكى آب ، براى وضو بیاورد؛ و چون وضو گرفت و شروع به خواندن نماز نمود، آن مرد گمان كرد كه حتما حضرت صادق علیه السلام براى پسرعمویش نفرین خواهد كرد؛ ولى برخلاف تصوّر او، هنگامى كه امام علیه السلام دو ركعت نماز خواند، دست به دعا برداشت و براى پسرعموى خود چنین دعا نمود:

اى پروردگار من ! این حقّ من است و من او را بخشیدم ؛ و تو جود و كرمت از من بیشتر مى باشد، او را ببخش و به واسطه این عملش مجازاتش مگردان ، با شنیدن این دعا تعجّب آن مرد سخن چین برانگیخته شد؛ و با شرمندگى از جاى خود برخاست و رفت.

منبع: وبسایت آوینی


حال از شما دعوت می کنیم "قسمت دوم" این مطلب ویژه را نیز مطالعه کنید...
طبقه بندی: مناسبتی، مذهبی،

تاریخ : سه شنبه 8 دی 1394 | 12:22 ق.ظ | نویسنده : مدیریت اصلی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دبیرستان نمونه
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات